reede, 28. märts 2014

Koera raadiopiire kui vahend õpetamiseks.Enne treenimise alustamist veendu, et ei ole teinud paigaldamisel vigu ning kõik toimib nii nagu peab. Vaata paigaldamise videojuhendit (https://www.youtube.com/watch?v=Cqn8stGU_y8) ning loe kindlasti ka juhendit, mis kaasas oli.


Treenimine

Selleks, et koera raadiopiire kindlasti toimiks on vaja koera õpetada. Treeningperioodi ajal on väga tähtis koeral mitte lasta vabalt joosta/liikuda raadiopiirde alas nii kaelarihmaga kui ka ilma. Hoida koera esimeste treeningnädalate jooksul rihma otsas, puuris või toas. Ära ületa piire isegi jalutusrihmaga. Antud reegli eiramine tekitab koeras segadust. Treeningute alguses ületa koeraga piiri teda süles kandes või autoga. Hiljem õpitakse seda tegema ka rihma otsas. Treeningu alustamisel laske koeral harjuda kaelarihmaga mõned päevad (mõned tunnid päevas), ilma, et te süsteemi sisse lülitaks. On oluline, et nahk harjuks kontaktidega. Esimese nädala jooksul eemalda rihm peale igat treeningut. Hiljem eemalda see ainult ööseks. Kui tegemist on õuekoeraga, kes peaks kandma rihma koguaeg võib seda teha treeningute lõppemisel, kuid on oluline jälgida koera kaela seisukorda.
Süsteemi ei tohiks kasutada terviseprobleemide (kaasa arvatud imetav ja tiine koer) või stressi korral.
Koera raadiopiire sobib kasutamiseks alates 4ndast elukuust. Hoia treeningud 10-15 pikkused. Arene aegamööda ja ära kiirusta. Ära jätka treeningut kui lemmik on kaotanud huvi. Puhka ja mängi vahepeal. Treening peab olema järjekindel,õiglane ja lõbus.

Koera raadiopiire ei tohiks tekitada loomas stressi. Kui teie loomal esineb märke stressist aeglusta treeninguid lisades kavasse lisatreeningpäevi või suurenda mängimise aega lubatud liikumisalas.
Tavalised stressiilmingud on näiteks:
·         Rihma tõmbamine maja suunas.
·         Sorgus Saba
·         Kõrvade pead ligi hoidmine
·         Madalale hoidmine
·         Närvilisus/ rahutu liikumine või kangestumine

Hea käitumise eest kiida alati koera! Koos kiitusega võib anda ka maiust.

koera raadiopiire1-3 treeningupäev

Esimestel treeningutel peab koera raadiopiire olema välja lülitatud (koer ei tohi saada mitte mingil juhul korrektsiooniimpulssi). Kinnita vastuvõtja koera kaelale, misjärel kinnita pikk jalutusrihm koerale. Jalutusrihma ei tohi kinnitada vastuvõtjaga kaelarihma külge. Jälgi, et jalutusrihm oleks kinnitatud vastuvõtjaga rihmast kõrgemale. Vastasel juhul võivad vastuvõtja kontaktid rihmast tõmbamisel koera kaela vigastada. Käi lemmikuga läbi kogu liikumisala piir ning seejärel mängi temaga lubatud alas 2-4 minutit. Koeral mitte lasta joosta vabalt ja lippidele/nöörile läheneda. Mängimise järel lähene lippudele, raputa lippu ning ütle „paha lipp” (kasuta keelavat tooni). Liigu tagasi lubatud alasse ning mängi uuesti. Korda sama harjutust erinevates kohtades mitu korda.
Lubatud liikumisala tutvustamise järel eemalda koeralt kaelarihm. Lülita koera raadiopiire sisse. Seadista hoiatusala nii, et helisignaali alguspunkt ühtiks lippude/nööri asukohaga. Korrektsiooniala seadista 0 peale (korrektsiooniimpulssi saada võimalik ei ole). Jaluta koeraga lubatud liikumisalas ning  lase tal läheneda lippudele/nöörile. Kui koer ületab lubatud piiri (pea jõuab lipukesteni, kuuled helisignaali) tõmba koer umbes 4m piirist tagasi ning kiida teda. Sõnalist taandumiskäsku anda vaja ei ole. Märguannet võib treening käigus mugavdada vastavalt oma koera temperamendile ja harjumustele. Korda tegevust erinevates aia piirkondades. Erilist tähelepanu pööra kohtadele kus koer tavaliselt piiri ületab. Peatselt märkad, et koer hakkab lipukesi ja helisignaali vältima, mis näitab, et ta on õppinud. Mängi koeraga lubatud liikumisalas. Aed peab olema lõbus koht, kus koeral on hea olla. Mängimine aitab vältida vastumeelsuse tekkimist välja minekusse.
Kuna koerad on erineva õppimisvõimega võib etapp võtta kauem kaega. Enne järgmise treeningetapi alustamist veendu, koer on aias olles rõõmus ning väldiks üldiselt lipukesi. Kui see nii ei ole pikenda esimest etappi paari päeva võrra.


4-8 päev

Edasistel treeningutel lülita koera raadiopiire sisse. Seadista nii hoiatusala kui ka korrektsiooniala laius. Alusta kõige madalamast korrektsioonitasemest (režiim 1) isegi kui tegemist on suure koeraga. Kontrolli, et helisignaali alguspunkt ühtiks lippude/nööri asukohaga. Kinnita lubatud tsoonis kaelarihm/vastuvõtja ning pikk jalutusrihm. Mängi koeraga. Jaluta lubatud liikumisalas ning räägi koeraga ning kiida teda. Lähene lippudele ning rahusta ja kiida koera kui ta väldib nööri/lippe. Kui lemmik lippe/nööri ei väldi saab ta korrektsiooniimpulsi. Korrektsiooniimpulss võib koera ehmatada, mistõttu võib ta eemale hüpata või kiunatada. Tõmba koer kohe ohutusse tsooni tagasi olles ise rahulik ja sõbralik. Mängi lubatud alas ning premeeri teda. Koera ei tohi mingil juhul lükata või tõmmata signaali alasse. Koer peab saama ise otsustada kas ta läheb keelatud alasse või jääb sinna kus on ohutu. Ära lase minna koeral tuppa või mõnda pelgupaika. Kui koer ei saa korrektsiooni(mingit reaktsiooni ei järgne), siis kontrolli seadistust. Võimalik, et kontaktid pole korralikult vasta koera kaela (kaelarihm on liiga lõdvalt kaelas). Kui kõik on õige seadista astme võrra kõrgem korrektsioonitase. Kui oled leidnud esimeseks treeninguks sobiva korrektsioonitaseme kasuta seda. Järgnevatel treeningutel seadista korrektsioonitase vastavalt oma koera suurusele ning iseloomule (tabel 1). Koerale ei tohiks lubada rohkem kui kolme impulssi päevas. Enamus koerad saavad koolituse jooksul ainult mõne impulsi kuna nad reageerivad hoiatustoonile kiiresti. Sama harjutust korrata mitu korda erinevates kohtades. Premeeri koera, kui ta väldib lippe (ka siis, kui koer sai korrektsiooniimpulsi). Iga treeningu järgselt mängi kindlasti koeraga. Mängimine on vajalik selleks, et koera raadiopiire ei tekitaks temas stressi.

Edasiste treeningute kohta informatsiooni saamiseks liikuge teise postituse juurde mille leiate siit: http://raadiopiire-kui-vahend-treenimiseks.blogspot.com/


 Eestis levinud raadiopiirde tootjate kodulehed:
www.dogtrace.com
www.petsafe.com
www.numaxes-dressage-chien.comKommentaare ei ole:

Postita kommentaar